Инфлацията през последните години е нанесла сериозен удар върху покупателната способност на българите, като на практика е намалила реалната стойност на спестяванията им. Това коментира икономистът Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
По думите му данните на Националния статистически институт показват, че от 2019 г. насам българите са обеднели значително по отношение на натрупаните си спестявания. „С всеки един лев, който сме имали спестен, на практика сме обеднели наполовина. През този период заплатите, пенсиите и социалните плащания се увеличиха, но това не важи със задна дата за вече натрупаните средства“, посочи Кръстев.
Според него инфлационните процеси могат да причинят по-сериозни икономически щети дори от финансовите кризи, поради което е необходимо внимателно управление на публичните финанси.
От своя страна икономистът Румен Гълъбинов отбеляза, че до пандемията бюджетната политика на България е била сравнително балансирана, но след COVID-19 кризата фокусът е бил насочен към повече компенсации и по-високи държавни разходи. „Имаше и външни фактори. Рязко се повишиха цените на енергоносителите след началото на войната в Украйна, което допълнително засили инфлационния натиск“, каза той.
Гълъбинов прогнозира, че при окончателно прекратяване на конфликта в Близкия изток е възможно още през последното тримесечие на тази година да се наблюдават дефлационни процеси.
Двамата икономисти бяха единодушни, че фискалната консолидация е необходима. Според Кръстев предприетите от правителството мерки за ограничаване на разходите, включително при възнагражденията в публичния сектор, са правилна стъпка. „Фискалната консолидация е постижима и е необходима за стабилизирането на публичните финанси“, подчерта той.
По думите на Гълъбинов процесът е неизбежен, а процедурата по свръхдефицит, в която България се намира, може да има и положителни страни. „Смятам, че процедурата по свръхдефицит дори е полезна. В началото на тази година и Финландия влезе в подобна процедура заради дефицит от 3,4%. Това дава възможност правителството да получава подкрепа и експертни съвети от европейските институции“, обясни той. Според него препоръките на Европейската комисия могат да се превърнат в основа за бъдещите политики на кабинета.
Михаил Кръстев обаче е на мнение, че до края на годината ще бъде трудно България да излезе от процедурата по свръхдефицит.
Гълъбинов допълни, че още през септември и октомври ще започнат дискусиите по бюджета за 2027 г., като тогава ще стане ясно дали няма да се наложи преразглеждане и увеличаване на средносрочния лимит на държавния дълг.
Герел Хансер, легендарният „пети член“ и мениджър на шведската група ABBA, почина на 76-годишна възраст, съобщава Metro.
Официалната причина за смъртта на 76-годишната Хансер не е разкрита.
„Загубихме най-скъпия си приятел и най-близък колега. Тази загуба е неизмерима. Молим ви да уважавате поверителността ни през този тъжен момент“, написаха членовете на ABBA Агнета Фелтског, Бьорн Улвеус, Бени Андерсон и Фрида Люнгстад в социалните мрежи.
По време на метеорния възход на ABBA, Хансер играе централна роля в историята на групата, управлявайки отношенията ѝ с няколко звукозаписни компании, които издават музиката ѝ по целия свят.
Хансер също така се занимава с пресата и придружава ABBA на турнета по целия свят. Тя се сближава толкова много с групата, че те записват поздравителна песен „Sång Till Görel“ за 30-годишнината ѝ през 1979 г. Издадени са само няколко винилови плочи от сингъла и той никога не е пуснат по радиото, но въпреки това плочата се превръща в една от най-търсените колекционерски вещи на ABBA.
След разпадането на групата, Хансер продължава да работи с лейбълите Sweden Music и Polar, а през 1987 г. основава собствена компания Music & Artist Service Görel Hanser. Тя ръководи мюзикълите на Андерсон и Улвеус, както и бизнеса им с наследството на ABBA.
През 2018 г. Гьорел Хансер е удостоена с шведска награда „Грами“ за приноса си към шведската музика.
Хансер оставя две деца и съпруга си, журналиста и фотограф Андерс Хансер, за когото се омъжва през 1980 г.
Евродизелът в Черна гора от днес е по-евтин, докато цената на бензина ще бъде с два цента по-висока, съобщи черногорското Министерство на енергетиката и минното дело, цитирано от МИНА, предаде БТА.
Литър бензин от типа "евросупер" 95 и 98 ще струва съответно 1,66 евро и 1,70 евро през следващите седем дни.
Евродизелът ще се продава на цена от 1,66 евро, което представлява поевтиняване от четири цента.
Мазутът за отопление също ще поевтинее с четири цента до 1,59 евро.
От черногорското министерство припомнят, че следващото изчисление ще бъде на 22 юни, като настоящите цени са валидни до влизането в сила на следващите промени в цените на петролните продукти на 23 юни.
Селекционерът на националния отбор на Норвегия Стале Солбакен коментира формата на звездата на тима Ерлинг Холанд преди мача срещу Ирак от Световното първенство на 17 юни.
„Мисля, че той е най-добрият голмайстор в света. Физически е в добро състояние. На тренировките се представя все по-добре и по-добре. Намира се там, където иска да бъде, и се надявам отборът да му осигури необходимата подкрепа, за да може да бележи. Когато му създадеш възможности, той обикновено вкарва“, заяви Солбакен.
Наставникът също така коментира и слуховете за евентуален интерес от страна на Реал Мадрид към нападателя.
„Не сме обсъждали това с него. Не ме интересува и не съм чул нищо по въпроса", каза Солбакен.
Семейното напрежение около фамилия Бекъм продължава да се покачва, а нова информация подсказва, че най-малката дъщеря на семейството, 14-годишната Харпър Бекъм, се е опитала да направи лична крачка към сближаване с по-големия си брат Бруклин.
Според публикации в британската преса Харпър е посетила дома на Бруклин Бекъм и съпругата му Никола Пелтц в Лос Анджелис с надеждата да прекара време с тях. При пристигането си обаче тя не е открила нито брат си, нито неговата съпруга, като посещението не е довело до очакваната среща.
Случаят се развива на фона на продължаващите информации за обтегнатите отношения между Бруклин и останалата част от семейството. След категоричния отказ на Бруклин да се помири със семейството си и обвиненията срещу тях, той не е предприел никакви стъпки за затопляне на отношенията, макар Виктория и Дейвид да правят леки опити да привлекат вниманието му.
Източници, цитирани от британски издания, твърдят, че Харпър трудно приема дистанцията между брат си и останалите членове на фамилията. По думите им тя винаги е била особено близка с Бруклин и продължава да се надява отношенията в семейството да бъдат възстановени.
Напрежението около семейство Бекъм стана особено видимо по време на тазгодишните чествания по случай 50-ия рожден ден на Дейвид Бекъм, когато Бруклин и Никола не присъстваха на организираните семейни събирания. Отсъствието им предизвика множество коментари в медиите, особено предвид факта, че останалите деца на семейството – Ромео, Круз и Харпър – активно участваха в празненствата и публикуваха снимки от събитието в социалните мрежи.
Освен това през изминалия уикенд Дейвид Бекъм получи звезда на Холивудската алея на славата – признание за приноса му към спорта и популяризирането на футбола в САЩ. На церемонията присъстваха всички членовете на семейството, включително Виктория, Ромео, Круз и Харпър, но не и най-големият му син.
Разследват пенсионна измама в Кърджали, след като проверка е установила, че 76-годишна жена е получавала пенсия въз основа на документ с неверни данни за трудов и осигурителен стаж, съобщи БТА.
Според информация на полицията жената е представила пред Териториалното поделение на НОИ документ, в който са били вписани неверни обстоятелства, свързани с осигурителния ѝ стаж. Така тя е получила без правно основание пенсионни плащания на обща стойност над 36 000 евро.
По данни на разследващите неправомерно изплатените средства са натрупани в продължение на близо десет години - от 2016 до 2026 г.
По случая е образувано досъдебно производство за получаване на средства чрез използване на неистински официален документ. Разследването се води от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ и разследващ полицай.
Националният фонд за декарбонизация вече има избран управител и може да премине към същинската си мисия – да подпомага българските граждани, бизнеса и общините в инвестициите за енергийна ефективност и чиста енергия.
Подписан е договор с Алианс за декарбонизация на България за управление на Националния фонд за декарбонизация. С приключването на процедурата България изпълнява ключов индикатор по Плана за възстановяване и устойчивост и прави решителна стъпка към въвеждането в действие на един от най-важните финансови инструменти за енергийния преход.
Националният фонд за декарбонизация е създаден като дългосрочен финансов инструмент за подкрепа на обновяването на сградния фонд, внедряването на възобновяеми енергийни източници за собствено потребление, развитието на енергийни общности и други мерки за намаляване на енергийното потребление и въглеродните емисии.
Съществен принос за успешното приключване на процедурата има Министерството на енергетиката, което превърна оперативното стартиране на фонда в един от своите ключови приоритети. След промените в ръководството, председателят на Управителния съвет Красимир Джамбазов организира успешното приключване на процедурата по избор на управител.
Очаква се в следващите месеци избраният управител да представи първите финансови продукти и програми на фонда. Сред основните приоритети ще бъдат мерките за обновяване на жилищния фонд, с особен акцент върху еднофамилните жилищни сгради, които до този момент имаха ограничен достъп до целево финансиране.
Целта е чрез комбиниране на публичен и частен ресурс фондът да осигури устойчиви механизми за финансиране на домакинствата, бизнеса и общините и да ускори модернизацията на българската икономика в съответствие с европейските цели за енергийна ефективност и декарбонизация.
Отдавна обсъжданият сгъваем смартфон на Apple, чието разработване продължава вече седем години, в момента е най-лошо пазената тайна в технологичния свят, но последните сътресения в доставната верига от Далечния Изток сочат, че грандиозният проект на Купертино може да претърпи промяна в графика си. Месеци наред анализаторите от бранша бяха отбелязали гала-презентацията на iPhone 18 Pro през септември като окончателната сцена за представяне на „iPhone Ultra“ или „iPhone Fold“ с дизайн тип „книжка“. Въпреки това, загадъчна информация от основен партньор за компоненти разтревожи анализаторската общност, като намекна, че най-амбициозният хардуерен залог на технологичния гигант за последното десетилетие може да закъснее с появата си в шоурумите.
Епицентърът на най-новите спекулации се намира в заседателната зала на Largan Precision, основният доставчик на Apple за висококачествени обективи за мобилни камери. Председателят Лин Ен-пин открито информира акционерите, че голям клиент от САЩ е пренасрочил дългоочакваното представяне на нов продукт от традиционния есенен прозорец направо в първото тримесечие на следващата година, което фундаментално измества доставките на компоненти дълбоко в четвъртото тримесечие. Въпреки че изпълнителният директор внимателно избегна да спомене Apple по име, предположенията бързо заляха мрежата.
Разработването на дисплей без гънки с помощта на ултратънко гъвкаво стъкло, усъвършенстването на здрав шарнирен механизъм, който служи и като радиатор, и оптимизирането на най-модерния 2-нанометров чип A20 Pro на TSMC са представили, според съобщенията, огромни производствени препятствия. При този сценарий Apple може все пак да използва септемврийската си презентация, за да представи класическия тийзър „One More Thing“ – създавайки очакване за пускане в продажба в началото на следващата година, подобно на това, което направи с оригиналния iPhone X или Vision Pro – вместо да бърза да пусне на пазара недоработено устройство за 2000 долара, което ще бъде подложено на незабавен контрол за надеждност.
Втората, и вероятно по-значителна, интерпретация предполага, че сгъваемият iPhone остава на път за дебют в края на годината, а всъщност именно серията iPhone 18 от входния клас е тази, която е била отложена. Проследяването на индустрията потвърждава масивна структурна промяна в ритъма на пускане на продуктите на Apple. Apple може би планира да раздели пускането на продуктите си, за да не се размие вниманието на потребителите, като запази есенния фокус с висока печалба изключително за своите ултра-премиум устройства: iPhone 18 Pro, Pro Max и дебютиращия сгъваем модел. Стандартният iPhone 18, базовият 18e и значително преработеният наследник на iPhone Air ще бъдат отложени за пускане през пролетта.
Независимо кои модели ще бъдат забавени, пазарът остава изключително оптимистичен относно способността на Купертино да промени сегмента на сгъваемите устройства. Анализаторите от Уолстрийт вече прогнозират доставки от около 11 милиона бройки през първата година за първия сгъваем модел на Apple – което на практика удвоява първоначалните целеви обеми, поставени от утвърдените играчи на пазара като Samsung. Когато технологичният гигант най-накрая отвори поръчковите книги, самият мащаб на производствената му екосистема гарантира, че закъснялото му появяване незабавно ще предефинира пазара на луксозните смартфони.
Страховитият началник на съветското НКВД и дългогодишна дясна ръка на Сталин Лаврентий Берия (роден на 29 март 1899 година в село Мерхеули в Абхазия), живеел в паралелно "двубрачие". От законната си съпруга Нина се ражда синът му Серго, а любовницата му Валентина го дарява с дъщеря Марта.
Разликата в годините между двамата наследници на разстреляния съратник на "вожда" е близо четвърт век.
Марта Лаврентиевна Берия родена през 1950 г. в Москва и животът ѝ е обвит в тайнственост поради политическото падение и екзекуцията на баща ѝ през декември 1953 г. Майка ѝ Валентин Дроздова, наричана Ляля, е 16-годишна ученичка, когато започва връзка с Берия. Той я настанява в таен апартамент на улица „Горки“ в Москва. Макар и незаконнородено, Лаврентий Берия много обичал момичето и го кръстил Марта – в чест на собствената си майка (Марта Джакели). Налага се да крие съществуването ѝ от официалната си съпруга Нина Гегечкори, но споделя тайната със законния си син Серго Берия, като го заклева да се грижи за сестра си, ако нещо се случи с него.
Историческите документи сочат, че Берия осигурява луксозен живот на любимата си. Той наема за нея и майка ѝ огромен апартамент на улица „Горки“ в Москва, купува ѝ скъпи дрехи, коли и осигурява лична охрана от НКВД
След ареста и разстрела на Лаврентий Берия през 1953 г., Валентина Дроздова веднага се дистанцира от него. Тя подава официално заявление в прокуратурата, че е била принудена да съжителства с него под заплаха за живота ѝ. Поради това Валентина и малката Марта не са репресирани или изпратени в лагер, за разлика от официалното семейство на Берия.
Любовницата на дясната ръка на Сталин запазва имуществото си. Животът ѝ обаче остава бурен и скандален: Тя става съпруга на Ян Рокотов – един от най-известните съветски подземни „валутчици“ (незаконни търговци на валута). Рокотов е арестуван и разстрелан през 1961 г. по лично нареждане на Хрушчов.
По-късно тя се омъжва за друг известен "сенчест играч" от съветската епоха – Иля Галант, който също завършва в затвора. Валентина Дроздова умира в Москва в края на века, далеч от светлините на прожекторите.
Марта приема фамилията на майка си и израства като Марта Валентиновна Дроздова, за да се скрие връзката ѝ с екзекутирания „враг на народа“.
Тя се омъжва за Александър Викторович Гришин, син на влиятелния съветски партиен функционер Виктор Гришин (първи секретар на Московския градски комитет на КПСС и кандидат за наследник на Леонид Брежнев). Този брак става възможен едва след като Брежнев лично дава разрешение, тъй като произходът на момичето е бил известен в кулоарите на Кремъл. След брака тя става Марта Лаврентиевна Гришина.
Марта завършва висше образование и работи в сферата на ранните изчислителни технологии и кибернетиката в Москва. Любопитен факт е, че внукът на Никита Хрушчов, политическият враг, свалил баща ѝ, споделя в мемоари, че именно Марта Лаврентиевна го е учила да работи на първите съветски прототипи на компютри.
Марта Лаврентиевна загива трагично при неизяснени обстоятелства през 1986 г. на 36-годишна възраст. Детайлите около смъртта ѝ остават класифицирани и непубликувани в публичното пространство.
Серго Лаврентиевич Берия (1924–2000) е законният, единствен син на Берия от брака му с Нина Гегечкори. Той е изключително талантлив инженер и учен в областта на радиолокацията и ракетните системи.
Още по време на Втората световна война Серго работи за военното разузнаване. След това става един от водещите конструктори на първите съветски зенитно-ракетни системи (системата за ПВО „Беркут“). Заради научните си постижения получава Сталинска награда и орден „Ленин“. Жени се за Марфа Пешкова – внучка на великия писател Максим Горки.
Веднага след ареста на баща му, Серго и майка му Нина са арестувани. Те прекарват повече от година в затвора „Лефортово“ в пълна изолация. Всички научни титли, военни звания и държавни награди на Серго са отнети.
През 1954 г. той и майка му са заточени в град Свердловск (днес Екатеринбург). Властите ги принуждават да сменят фамилното си име. Серго приема моминското име на майка си и до края на живота си по паспорт се казва Сергей Алексеевич Гегечкори. Дори при тази изолация той продължава да работи като успешен инженер в местен НИИ
През 1964 г., по молба на ръководството на Украинската ССР, на Сергей Гегечкори е разрешено да се премести в Киев. Там той се превръща в един от водещите научни ръководители на киевския институт „Комета“.
До края на живота си (умира през 2000 г. в Киев) Серго защитава паметта на баща си. В своите мемоари той твърди, че Лаврентий Берия не е бил съден, а е убит без съд и присъда още в деня на ареста му (26 юни 1953 г.) след нахлуване в имението му, а съдебният процес е бил инсценировка с двойник.
Черешопроизводителите в Сливенско са изправени пред тежка криза през настоящия сезон, като много от тях обмислят изобщо да не прибират реколтата си. Причината за напрежението са изключително ниските изкупни цени, налагани от търговците на едро, гарнирани с пълен отказ на сезонните работници да спазват трудовото законодателство.
Въпреки че тази година реколтата в региона се оценява като изключително добра, овощарите се оказаха в капан. Прекупвачите буквално „извиват ръцете“ на стопаните, като им предлагат обидните 70–80 евроцента за килограм качествена продукция.
Представители на бранша споделят пред bTV, че ситуацията е безизходна: „Освен вътрешния пазар, нямаме друга алтернатива“. Този пазарен монопол принуждава част от земеделците сериозно да обмислят възможността да оставят плодовете да изгният по клоните или директно да изхвърлят вече обраната продукция.
Математиката зад производството излиза изцяло в ущърб на българските фермери, които вече оперират изцяло в еврозоната. За прибирането на килограм череши, предназначени за преработвателните фабрики, на берачите се плаща между 35 и 45 евроцента в зависимост от обема.
Когато плодът се бере за пресния пазар, където се изисква по-високо качество и прецизност, разходът за надници скача между 50 и 60 евроцента за килограм. При тези производствени разходи и наложените ниски нива от страна на прекупвачите, за собствениците на градини не остава никакъв марж, който да покрие инвестициите за препарати, напояване и денонощен труд.
Към финансовия колапс се добавя и поредният административен абсурд, свързан с наемането на сезонна работна ръка. Въвеждането на задължителните еднодневни трудови договори среща яростна и организирана съпротива на терен от самите берачи.
Хората, които се наемат за сезонна работа, масово и категорично отказват да предоставят личните си карти на работодателите. Причината е страхът им, че ще загубят социални помощи или обезщетения за безработица. Без лични данни обаче легалното сключване на контракти е невъзможно. Така производителите в Сливенско са поставени в патова ситуация — или да рискуват огромни санкции от Инспекцията по труда за наемане на черно, или да останат без нито един работник на полето.
Copyright (C) 2026 kti.bg | Дата на публикуване:Tue, 16 Jun 2026 12:23:36 +0300